MOVE: Překroč své hranice a přijď na netradiční festival!

Současný tanec, nový cirkus a pohybové divadlo. Znějí vám tyto tři pojmy nějak povědomě, ale vlastně nevíte, co od nich čekat? Máte strach, že současný tanec či pohybové divadlo je jen pro intelektuály, bohaté paničky a studenty uměnověd? Zahoďte na chvíli předsudky, překročte své hranice a přijďte se přesvědčit o tom, že i tyto vznešeně znějící žánry mohou pochopit i normální lidé. Nebudeme vás nutit koukat na operní pěvce s bílými parukami, ani ultrapřekombinovaná představení, kde herci stojí hodinu na místě a nic nedělají. Na druhou stranu zase nečekejte žádnou nudnou klasiku ani cirkusovou show, kde cvičení pudli pobíhají ze strany na stranu, kouzelník předvádí trapné karetní triky a fousatá dáma pokřikuje z klece.

Současný tanec, nový cirkus a pohybové divadlo. Znějí vám tyto tři pojmy nějak povědomě, ale vlastně nevíte, co od nich čekat? Máte strach, že současný tanec či pohybové divadlo je jen pro intelektuály, bohaté paničky a studenty uměnověd? Zahoďte na chvíli předsudky, překročte své hranice a přijďte se přesvědčit o tom, že i tato vznešeně znějící žánry mohou pochopit i normální lidé. Nebudeme vás nutit koukat na operní pěvce s bílými parukami, ani ultrapřekombinovaná konceptuální představení, kde performeři stojí hodinu na místě a nic nedělají. Na druhou stranu zase nečekejte žádnou nudnou klasiku ani cirkusovou show, kde cvičení pudli pobíhají ze strany na stranu, kouzelník předvádí trapné karetní triky a fousatá dáma pokřikuje z klece.

rebecca romijn bearded lady gif

Festival MOVE s podtitulem „Hranice“ letos v Ostravě uvede naprosto skvostná představení, která jsou v Praze beznadějně vyprodaná. Od 25. 5. do 29. 5. 2016 vás čeká maraton pohybového divadla, současného tance a nového cirkusu, přednášek, doprovodných workshopů a parties. A kdo konkrétně na festivalu vystoupí?

Šárka Bočková a Vojtěch Fülep – 3CM

Celý festival zahájíme světovou premiérou představením 3CM (čti tři centimetry), který vznikal v koprodukci Kulturního centra Cooltour Ostrava. Nonverbální experimentální projekt, ve kterém se mísí herectví, clownerie, současný tanec, závěsná a pozemní akrobacie. Přináší téma známé všem na světě. Vztah mezi mužem a ženou a jejich odlišné pohledy na svět.

PLAYboyz – Synovial

Na druhém místě musíme zmínit výborné PLAYboyz , tedy Marka Zelinku a Martina Talagu, kteří svými vtipnými a povedenými vystoupeními baví celou republiku. Marka Zelinku můžete znát také ze soutěže StarDance, kde spolu s Maruškou Doležalovou loni vyhrál první místo. Kluci jsou nejen výborní tanečníci, fešáci, ale i velcí srandisti. U nás vystoupí s představením Synovial, které uvidíte pod širým nebem.

Jak sami říkají: „Pohyb. Tělo. Nadsázka. Divadelní sdružení o dvou umělcích. Mažeme hranice mezi žánry. Fyzické divadlo. Nový cirkus. Tanec. Akrobacie. Folklór. Herectví. Pantomima. Klaunérie. Hravost. Síla. Zábava = [PLAY] boyz. Skotačíme na prknech světa.“

Více informací na http://www.playboyz.cz/ (a nebojte se, žádný NSFW obsah tam není;))

420PEOPLE a David Prachař – Peklo: Dantovské variace

Lákají vás složitější témata? Pak je Peklo jasná volba. Ostravská PREMIÉRA.
David Prachař v hlavní roli tragikomického podobenství o souboji se smutkem, nudou a leností, které se vkrádají do lidského života po uplynutí jeho první poloviny. Peklo není místo, je to stav duše.
Přijďte se o tom přesvědčit… Tohle rozhodně nuda nebude.

Více info na http://www.420people.org/cz/repertoar/detail/31-peklo-dantovske-variace

Losers Cirque Company – Walls and handbags

Losers rozhodně nejsou žádní lúzři, ani obyčejní cirkusáci. V Ostravě poprvé představí inscenaci s názvem Walls and handbags, kde hlavní roli hraje osmiletý klučina, a jak o představení trefně psali v Blesku „Chlapec lítá vzduchem jako horký brambor!“ Nejvyšší level akrobacie divadla a tance v jednom vystoupení o dětské fantazii. Vtipné, dynamické a nesentimentální dílo.

„Kdesi ve městě, na dvoře bloku domů, stojí zeď. Ta zeď je výzvou, zkouškou odvahy, ale i startem k imaginaci. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji jen přelézt, anebo na ni vylézt, a pohlédnout na město z ptačí perspektivy.“  

http://www.loserscirque.cz/

http://www.loserscirque.cz/projekty/walls-handbags/?lang=cz

Jana Burkiewiczová – Divočina

 

Ostravská premiéra inscenace Divočina nás zavede do samého nitra přírody. Ukáže nám její krásu i záludnost a propojí ji s naším každodenním životem. Přestože se ve společnosti snažíme být sofistikovaní, i my sami často propadáme základním pudům a instinktům.
Opojný narcismus, chybějící hrdinové, boj o přežití i vnitrodruhová agrese v koktejlu plném lásky, radosti a smrti. Pohybová vizualizace čisté krásy základních reflexů.

„Jednotlivé výjevy nejsou prvoplánově zábavné, jejich atmosféra se mění a kolísá. Co vyhlíží jako hra a škádlení se může zvrhnout do násilí, i naopak. Tak zůstává v celé inscenaci stále přítomné napětí a nejistota, jež jsou právě tím, co tak dobře dramaturgicky funguje.“ Lucie Kocourková, Taneční aktuality

http://www.burkicom.com/divocina/

TYhle – Tešlon a Frkl

Tyhle kluci určitě stojí za vidění. Tešlon a Frkl je story plná testosteronu. Dva namakaní hoši na pódiu, kteří předvádějí fyzické divadlo a akrobatické kousky. Příběh o dvou lidech, kteří pocházejí z prostoru s jinými zákony a pokoušejí se o kompromis. Aktuální vztahové téma pro všechny.

„Z prachu se zrodil člověk. Vykročil do času, do světa, do dějin. A nezůstal sám… Fyzické divadlo o životě dvou bytostí z prostoru s jinými zákony. Soužití dvou postav, jejich rutinní dny a vzájemné učení se.“

http://tyhle.cz/teslon-a-frkl/

VerTedance – Naučená bezmocnost

Máme něco i pro milovníky filmu. Jedná se o kolektivní dílo souboru VerTeDance a Jiřího Havelky ve filmovém zpracování Michala Cabana a Vojtěcha Kopeckého.

Naučená bezmoc je film z prostředí komunistického lágru 50. let. Zkoumá limity prostoru, prázdnotu času, hranice samoty, bohatství i svobodu vnitřního světa lidí žijících v omezených podmínkách. Film snímá prostor bývalých lázní v suterénu budovy někdejších Elektrických podniků, který ožívá prostřednictvím těl sedmi tanečníků. Místo kdysi čisté, teplé, určené k odpočinku, očistě těla. Dnes zpustošené, až hrůzu nahánějící, postrádající jakoukoli údržbu a péči.

Sledujeme svébytné filmové dílo nebo jen záznam 24 bezpečnostních kamer? Jejich nebezpečná všudypřítomnost není příjemná „odsouzeným“ ani divákům. Bezmoc v každém záběru.

Těžké téma, o kterém je však třeba stále mluvit.

http://www.tanecnifilmy.cz/2015/index.php?id=nauena-bezmocnost

 

Mimo jiné se můžete těšit na taneční a pohybové workshopy, parties, diskuze s performery a mnoho dalšího.:)

Více informací, videa, rozhovory a hraniční příběhy již brzy na našem webu. Prozatím sledujte FB a web Cooltouru.

Těšíme se na vás.:)

Tým MOVE Ostrava