Napiš dopis, změň něčí život

Zapojte se s Cooltourem do Maratonu psaní dopisů od Amnesty International a podpořte některého z 12 lidí nebo komunit, jejichž základní práva někdo odmítl respektovat.

Zapojte se s Cooltourem do Maratonu psaní dopisů od Amnesty International a podpořte některého z 12 lidí nebo komunit, jejichž základní práva někdo odmítl respektovat.

10.-16.12. 2016 (dle otevíracích hodin) můžete v naší kavárně napsat svůj dopis, blíže se seznámit se všemi 12 příběhy, které letos bude maraton podporovat, i si přečíst o dosavadních úspěších, kterých bylo díky této akci dosaženo.Každý dopis je důležitý. Každý dopis má možnost změnit něčí život.

Vzpomenete si, kdy naposledy jste psali někomu dopis? V dnešní době e-mailů a chytrých telefonů je tužka a papír najednou vzácným nástrojem ke sdělení toho, co máte na srdci.
Pro AMNESTY INTERNATIONAL byl dopis pro dlouhá léta klíčový nástroj, jak naléhat na politiky a úřady, aby osvobodily nespravedlivě vězněné. V 70. A 80. letech psaly tisíce lidí z celého světa dopisy za propuštění Václava Havla a dalších československých politických vězňů.

„Jsem přesvědčený, že bez této podpory bych byl ve vězení mnohem déle.“ Řekl později sám Havel.

Každý rok je v prosinci pořádána akce MARATON PSANÍ DOPISŮ na podporu 12 lidí nebo komunit, jejichž základní práva někdo odmítl respektovat. Loni takový dopis napsalo 3,7 milionu lidí. Jen z Česka odešlo přes 20 000 dopisů – psalo se ve školách, kavárnách, kostelech i doma v obýváku. Psalo se politikům, i přímo obětem bezpráví, aby jim byla vyjádřena účast a podpora. Tyto dopisy skutečně měnily lidské životy.

Letos můžete svým dopisem pomoci například Annie Alfredové a lidem s albinismem z Malawi, kteří jsou pronásledováni či zabíjeni kvůli pověrám. Venezuelskému poslanci Rosmitovi vězněnému z politických důvodů, farmářce Maximě z Peru bojující o vlastní pozemek s těžaři.

Více informací o akci najdete na stránkách Amnesty International.

1. Lidé se albinismem v ohrožení (Malawi)

2. Rosmit Mantilla, člen parlamentu (Venezuela) – PROPUŠTĚN

3. Giyas a Bayram: mučeni za protest (Azerbájdžán)

4. Domorodí obyvatelé Peace River Valley (Kanada)

5. Ilham Tohti: vězněn za boj s diskriminací (Čína)

6. Máxima: boj o vlastní pozemek s těžaři (Peru)

7. Edward Snowden: hrdina, ne zrádce (USA)

8. Fomusoh: zadržený kvůli sms (Kamerun)

9. Eren Keskin: právnička již 100 krát stíhaná (Turecko)

10. Shawkan: ve vězení za focení (Egypt)

11. Ohan: 15 let za mávání vlajkou (Indonésie)

12. Zejnab: kromě svobody přichází o zrak (Irán)