Nastal čas na nové Městské zásahy Ostrava!

I vy se můžete stát architektem či designérem a navrhnout, jak byste chtěli, aby Ostrava vypadala. Máte zajímavý nápad, jak oživit některá místa v Ostravě? Zapojte se do projektu Městské zásahy 2016 a podílejte se na nové tváři města. Principem Městských zásahů je oslovit aktivní obyvatele prostřednictvím veřejné výzvy. Ti pak navrhnou řešení městských prostor, které bude ve formě plakátů vystaveno na Masarykově náměstí. Je nám jedno jestli je vám jeden nebo sto let, jestli jste profík, nebo vás jen baví malovat, navrhnout změnu může úplně každý.

I vy se můžete stát architektem či designérem a navrhnout, jak byste chtěli, aby Ostrava vypadala. Máte zajímavý nápad, jak oživit některá místa v Ostravě? Zapojte se do projektu Městské zásahy 2016 a podílejte se na nové tváři města. Principem Městských zásahů je oslovit aktivní obyvatele prostřednictvím veřejné výzvy. Ti pak navrhnou řešení městských prostor, které bude ve formě plakátů vystaveno na Masarykově náměstí. Je nám jedno jestli je vám jeden nebo sto let, jestli jste profík, nebo vás jen baví malovat, navrhnout změnu může úplně každý.

Jak to funguje

Tvůrci odevzdají své návrhy ve formátu pdf, které budou použity pro tisk plakátů o velikosti A1, ze kterých bude sestavena a instalována výstava na Masarykově náměstí. Jednotlivé návrhy by měly obsahovat doprovodný text a klidně připojte i vizualizace, půdorysy, pohledy, schémata apod., které budou čitelné nejen pro profesionály. Výstava tak bude srozumitelná široké veřejnosti.

V průběhu výstavy se bude konat doprovodný program – autorské prezentace, diskuze na téma veřejný prostor a podobně. Výsledné návrhy budou dále zpracovány do malého katalogu výstavy s popisnými texty (a to i v anglickém jazyce).

Konkrétní zadání Městských zásahů Ostrava 2016

Vzhledem k probíhajícím a připravovaným aktivitám magistrátu, které mají v budoucnu usnadnit realizaci nejen trvalých, ale také dočasných „městských zásahů“, vás žádáme, abyste své „zásahy“ zařadili do jedné ze třech územních kategorií

I. Náměstí je všech – zásahy týkající se Masarykova náměstí

II. Centrum žije – zásahy týkající se Moravské Ostravy

III. Ostrava je naše město – všechny ostatní oblasti na území města

A dále dvou časových kategorií:

A/ trvalý – plány na trvalou změnu konkrétního místa (např. stavba obřího mrakodrapu na náměstí)

B/ dočasný – návrhy na dočasné využití určitých míst (v horizontu od několika hodin až po několik let) (např. lavičky na posezení u řeky nebo hudební festival)

Kategorie jsou všeobjímající a neměly by ve volbě nikoho omezit. Nejsou však ani náhodné. Vychází z plánovaných budoucích preferencí a možností podpory případné realizace daných zásahů. Dle daných kategorií budou výsledné návrhy zařazeny také v budoucím katalogu. Kategorie nezapomeňte uvést také v grafickém zpracování svého zásahu.

Zásahy mohou být jakékoliv, záleží na vaší fantazii – jednat se může o stavební i nestavební úpravy a vylepšení, návrhy na akce, dočasné využití, vtip a nadsázku, stejně jako naprosto seriózní návrhy řešení palčivých témat. Nenechte se ničím svázat. Jediné, o co žádáme, je, abyste se vyhnuli politicky a rasisticky motivovaným návrhům a vulgárnímu zpracování. Taková bychom museli vyloučit.

Kdy se to bude všechno dít?

Přemýšlet, ptát se, přihlašovat se a pracovat na návrzích můžete začít hned! Uzávěrka pro odevzdání tiskových podkladů je do pátku 7.10. Návrhy budou poté vystaveny. Místo, kde se bude vernisáž a výstava konat ještě upřesníme. V průběhu výstavy budou moci lidé volit, které návrhy jim připadnou nejzajímavější.

Jedná se o naprosto nezávislou akci, návrhy si nemůže nikdo objednat, jde o čistě individuální výběr občanů města.

Na koho se obrátit, pokud budu chtít vědět více?

S důvěrou se obracejte buď na Soňu Frídlovou, sona@cooltourova.cz, tel: 734 720 666, vedoucí projektu, nebo na Jirku Stejskalíka, info@mestskezasahyostrava.cz, tel: 605 774 480, architekta a odborného radu.

Jak se přihlásit?

Napište email Jirkovi Stejskalíkovi na info@mestskezasahyostrava.cz a krátce popište svůj záměr. Jiří vám pak poskytne další informace.

Stručný návod jak se přihlásit

  1. Vyberu si místo, které je podle mého názoru potřeba upravit
  2. Stručně popíšu svůj návrh a pošlu email Jirku Stejskalovi
  3. Vytvořím grafickou podobu návrhu ve formátu pdf a nezapomenu přidat územní a časovou kategorii
  4. Do 7. 10. 2016 návrh pošlu na mail Jiřímu Stejskalíkovi
  5. Přijdu se podívat na výstavu
  6. Pokud jsem zmatený(á) píšu nebo volám Soni Frídlové (sona@cooltourova.cz, tel: 734 720 666) nebo Jirkovi Stejskalíkovi (Jiri.Stejskalik@seznam.cz)