Oslav svobodu

V sobotu 17. listopadu vyhlašují Cooltour, Centrum PANT a studenti ostravských vysokých škol jasný cíl: OSLAV SVOBODU!

V sobotu 17. listopadu bude v Ostravě ideální prostor zapojit se do víru minulosti a aktuální přítomnosti. Cooltour, Centrum PANT a studenti ostravských vysokých škol razí jasný cíl: OSLAV SVOBODU!

Největší datum v českých dějinách si zaslouží speciální oslavu. A když se týká svobody, tak co nejvíce svobodnou. Sobotní program je tak rozdělen do tří různorodých částí:

Od 15:00 můžete v rámci HYDEPARKu na náměstí Dr. E. Beneše vyjádřit svůj názor jakoukoli formou vám to bude příjemné. Chcete mluvit? Chcete zpívat? Vyjádříte svobodu divadlem, básní nebo tancem?

Po této části nazvané SLOVO SVOBODY bude sobotní program pokračovat v 17:00 PRŮVODEM SVOBODY, který se svíčkami projde symbolickými místy na památku studentům a obětem nesvobody až na Černou louku do Cooltouru.

Zde pak bude od 18:30 připravena debata nazvaná jako OZVĚNY SVOBODY. Mladí s mladými bez rozdílu věku mohou debatovat s pozvanými hosty. Mezi nimi budou například:

Iva Mrvová, slovenská novinářka, v současnosti píše pro Aktuality.sk, kde pokrývá domácí politiku. Její zájmy však sahají dále, od geopolitiky Blízkého východu až po mezilidské vztahy, což jsou dvě podobně komplikovaná témata. V rámci své profese je vysílána do zemí sužovaných válečným konfliktem, tj. Iráku,. Podílela se na vzniku knihy Umlčaní: Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, jež spatří světlo světa v listopadu 2018. Když ji svět okolo nebaví, čte. Miluje běh a lidi, kteří chtějí od života hodně. 

Daniel Skála, skladatel, pedagog a profesionální hráč na cimbál, který získal řadu cen na různých mezinárodních soutěžích. Mimo to je uměleckým ředitelem festivalu soudobého umění Hudební současnost. Jedním z jeho hlavních témat a uměleckých prostředků je improvizace a s ní spojená svoboda (nejen) v hudbě. Daniel Skála kromě umělecké činnosti pořádá kurzy kreativní improvizace, které jsou zaměřeny na rozvoj tvůrčích schopností a uvolnění napětí pomocí uměleckých aktivit.

Matěj Prokop, zakladatelem unikátních vzdělávacích projektů Athenaeum a YoungUp, který zvítězil v soutěži Člověka v tísni Hledá se LEADr. 2018. Získal ocenění Středoškolák roku 2018 a v současnosti je jedním z nejmladších stážistů Americké ambasády v České republice. Z vlastní iniciativy založil ostravskou pobočku sociálního podniku Pragulic.

Tak v sobotu 17. 11. neseď doma a řekni to po svém!