Ostrava na kulturní mapě Evropy.

Jak jsme jeli do Vídně na setkání kulturních center Evropy, co se řeší na mezinárodní scéně a jak to vidíme my.

Začátkem května se někteří Cooltouristi účastnili setkání sítě Trans Europe Halles network ve Vídni v kulturním centru WUK. Je to síť nezávislých kulturních center, která existuje více než 30 let a patří do ní evropské kulturní legendy jako berlínská Ufafabrik, Cable Factory Helsinki anebo Melkweg Amsterdam.

Cílem Cooltouru bylo vždy spolupracovat směrem do Evropy, myslíme si totiž, že jeden z klasických ostravských problémů je přílišná izolace. Evropa je kromě jiných věcí hlavně plná zajímavých nápadů a řešení, které bychom jistě v Ostravě viděli rádi. Naše praktické důvody pro účasti v mezinárodních sítích (jsme v několika – USE-IT informační centra pro mládež, ORACLE – síť kulturních manažerů) jsou například snaha vybudovat v Ostravě kontaktní místo EVS (Evropská dobrovolnická služba) nebo nabídnout partnerství v mezinárodních projektech. Být schopni poslat Ostravany do evropských institucí na zkušenou a zároveň přijmout zahraniční dobrovolníky u nás. Nebo ve spolupráci se zahraničními partnery se zabývat řešením společenských nebo ekologických problémů apod. Ano, to všechno vaše místní kulturní centrum chce :)

Každoročně se kromě klasických témat jako financování a dramaturgie řeší i jiná, globálnější témata. Letošní setkání reflektovalo současné evropské problémy v rámci uprchlické krize a především ultrapravicové evropské nálady, které nás tahají někam, kde nechceme být. Alespoň část z nás tam být nechce. Jsme svědky pomalého ústupu svobody. Větší kontrola, více zákazů, příkazů, více lidí se vytváří pseudo-mandát k rozkazování a peskování jiných – potažmo až k fyzickým demonstracím nespokojenosti se svými spoluobčany.

V „Čechii“ je to poměrně zřetelně vidět na vzrůstající agresivitě vlastně všude. Když Cooltour organizoval sbírku pro uprchlíky jako humanitární akt, když jsme poskytli prostory pro koncert na podporu uprchlíků anebo když jsme se stali HATE FREE zónou – to byly případy, kdy jsme to schytali.

My jako Ostraváci a Cooltouristi chceme být pro naše okolí a město užiteční. A chceme dát najevo svoje názory a myšlenky. Cooltour by měl být diskusní, pracovní, umělecká a společenská platforma pro změnu, inovaci. A taky zábavu.

To píšeme proto, abyste si nemysleli, že děláme jen koncerty.

Tak hezké léto!