Poodhalujeme roušku tajemství nad letošními plány

Rok se s rokem sešel a sněhový začátek roku 2016 otvírá nové období v Kulturním centru Cooltour. A s ním také, jak je zvykem, spoustu překvapení a diváckých lahůdek jako čerstvý vzduch do ostravské kulturní scény. Na programu jsou stálé akce a festivaly, ale také zde zamíří opět čeští a zahraniční umělci a řada jiných zajímavých osobností.

Kromě tradičních projektů jako MOVE festival, nezapomenutelné Léto před Cooltourem nebo Zažít Ostravu jinak si všichni fandové této ostravské multižánrové Mekky smlsnou určitě také na koncertech Lenky Dusilové, Downbelow, Puding paní Elvisovej a dalších. A protože rádi představujeme nové věci, otevřeme letos také Cyklokino anebo umělecký prostor na Masarykově náměstí. Centrum Ostravy a hlavně Černá louka bude žít!

Osobnosti se promění v DJ´s

I v letošním roce budeme pokračovat ve dvou nových formátech. Jeden z nich je poslechový a druhý diskusní. V rámci On the mix si můžete poslechnout, co se líbí ostravským osobnostem.

„Ve středu 20. ledna usedne za mixážní pult violoncellistka, zpěvačka a nádherná žena Terezie Kovalová. Ta mimo vlastních projektů spolupracuje také např. se známou umělkyní Vladivojnou La Chia. Následující On the mix bude patřit Zuzce Truplové, která vystupuje jako rapperka pod pseudonymem MC Zuzka a je také herečkou v Komorní scéně Aréna,“ přibližuje produkční a dramaturg pořadu Filip Košťálek.

Ostravu chceš!

Další pořad, který s námi zažijete i letos, je Ostrava Positive, v němž si můžete poslechnout prezentace iniciativ lidí, kteří chtějí udělat něco dobrého pro Ostravu.

 „Jde o to ukázat nejen Ostravanům, že je možné naše město udělat výjimečným a krásným místem pro život. Ostrava Positive formátem připomíná Pecha Kucha Night a poukazuje na zajímavé příležitosti v oblasti veřejného prostoru, místní kultury a gastronomie,“ vysvětluje ředitel Cooltouru Andrej Harmečko.

A program se rozjíždí už od ledna! Hned 19. ledna do Cooltouru zavítá velvyslankyně Švédska v České republice, která slavnostně zahájí výstavu s názvem Tváří v tvář klimatu, na které se představí 5 známých švédských ilustrátorů se svými příspěvky k tématu klimatických změn. Někdy komickými, jindy děsivými. Ve zbytku měsíce si můžete naplánovat návštěvu koncertu Cermaque, výborného divadelní představení Umění braku ON AIR nebo filmového dokumentu TRUE COST.

V únoru se můžete těšit například na ostravskou premiéru divadelního představení Uhozené květinou se známou českou herečkou Vandou Hybnerovou. Dále se do Cooltouru a dalších 6 ostravských klubů vrátí také 2. ročník hudebního festivalu PENDL, který propukne 6. února. Vystoupí zde na 3 desítky kapel včetně UDG, Záviše, Prago Union, Thom Artway, Lavagance a dalších.

V březnu k nám pak zavítá Lenka Dusilová & Baromantika s jedinečným narozeninovým koncertem. Následující měsíc zde pokřtí kapela Downbelow své album a květen bude ve znamení tance. Také opět pořádáme 3. ročník oblíbeného MOVE festivalu, který navazuje na 12 let tradice festivalu Tanec Ostrava. Loni jej navštívilo kolem tisícovky diváků a letos očekáváme zájem ještě větší!

Nejen na kávičku do Cooltouru

Za posledního půl roku se Kavárna Cooltour proměnila téměř k nepoznání. Z původní galerie vznikl prostor pro coworking, je zde wifi a mikrovlnka pro ohřev vlastního jídla – zdarma je také k dispozici nádobí. V kavárně přibylo také podium, kde probíhají komornější akce, jako např. již zmiňovaný On the mix.

Příjemnému posezení přidá i velká knihovna s tisícovkou zajímavých knížek v českém i anglickém jazyce. Zajímavostí je i kompletní český překlad Shakespearova díla. Součástí nové kavárny je i samostatná zasedací místnost, kde probíhají firemní prezentace, schůzky, kurzy apod.

V Cooltour kavárně si můžete vychutnat výbornou italskou kávu a Cooltouristy v tomto chladném počasí dobře zahřeje speciální zimní nabídka, např. Hořká malina, Hot apple Jack nebo Horký džus s ovocem.

Cooltour není jen kultura

Jednou z našich priorit není pouze umění a kultura, ale také přispívat ke zlepšení města, a proto zde vznikla řada projektů, které k tomu vedou.
Proto také organizujeme akci Zažít Ostravu jinak, které se v roce 2015 zúčastnilo více než 8 000 lidí. Také letos budeme opět provozovat komunitní zahradu, kde si kdokoli může pěstovat zeleninu či bylinky. Dále se připravujeme na již 4. vydání ostravského průvodce USE-IT. Jedná se o mapu s popisem jednotlivých míst, které vybírají a doporučují samotní Ostraváci,“ říká projektová manažerka Soňa Frídlová s tím, že USE-IT se distribuuje do 30 měst po celé Evropě.

Z dalších projektů, na které se nyní velice těšíme, je také Cyklokino a Náměstí je všech. V rámci spolupráce s Nadací ČEZ bude u nás vznikat kino poháněné vlastní energií osmi diváků-cyklistů. Ti se společně postarají o opravdu nevšední zážitek.

Prázdnotou zející Masarykovo náměstí nás zase inspirovalo k realizaci projektu Náměstí je všech. V centru Ostravy by tak mohla vyrůst dřevěná plošina, která se bude využívat pro kulturní a sportovní aktivity od května do září. Cílem je přijmout nejen Ostravany k tomu, aby na tomto krásném místě trávili čas, a nejen jím procházeli. V současnosti se Cooltour snaží vytvořit systém mikrograntů pro dramatrurgii náměstí a hledá také podnikatele a firmy, kteří mají v srdci místo na to podpořit dobrou věc – naše město.

„Na závěr bychom chtěli veřejnosti připomenout, že Cooltour není jen kultura, ale zaměřuje se také na veřejně prospěšné aktivity, veřejný prostor, městský život a životní prostředí. Naše kulturní centrum má vždy otevřené dveře pro lidi, kteří chtějí udělat něco dobrého pro veřejnost. Snažíme se podpořit dobré nápady, a proto budeme rádi, když k nám zavítá kdokoli se zajímavým nápadem v cooltouráckém duchu,“ dodává nakonec ředitel Cooltouru Andrej Harmečko.