Ano, konečně! I Ostrava má svou komunitní zahradu! Otevřeli jsme ji na začátku června 2015 a bez jakýchkoliv teoretických znalostí a praktických dovedností jsme sklidili slušnou úrodu.

Komunitní zahrada Tržnice

KOMUNITNÍ ZAHRADA TRŽNICE

Ano, konečně! I Ostrava má svou komunitní zahradu! Otevřeli jsme ji na začátku června 2015 a bez jakýchkoliv teoretických znalostí a praktických dovedností jsme sklidili slušnou úrodu.

Co je komunitní zahradničení?

Sdílená políčka a truhlíky jsou skvělou alternativou, jak pěstovat zeleninu, bylinky nebo květiny, když nemáte vlastní zahradu ani balkón. Komunitní zahrady se zřizují na opuštěných městských plochách po celém světě už spoustu let. Kromě obstarávání vlastního jídla se tu navazují nové (nebo utužují staré) vztahy se sousedy. Jakmile to jednou zkusíte a začnete se více zajímat o to, co jíte, už nikdy nebudete chtít urychlované potraviny z velkoobchodu.

Ostravský pilotní projekt se ujal a my jsme nadšení, že ho můžeme v nadcházejících sezonách rozvíjet. Pokud se k nám připojíte, můžete se těšit na nejrůznější experimenty jako kompostování, městské včely, permakultura a podobně.

Jak to celé funguje?

Zahrada je tematicky umístěna vedle Tržnice na Černé louce – na pozemku, kde stávalo mořské akvárium, což je krásně slunný prostor, jako stvořený pro pěstování.

Členové mají přístup na zahradu kdykoliv. Pokud člen nejste, ale zajímá vás, jak se nám v našem zahrádkářském úsilí daří, můžete se přijít podívat každou středu od 17:00 do cca 20:00 hodin, anebo nahlédnout kdykoliv bude branka otevřená. Otevřeno budeme mít také v rámci sousedských slavností (Zažít Ostravu jinak, Restaurant Day apod.) A pokud máte přístup k paletám či pytlům na pěstování, přebývá vám zahradnické náčiní, zahradní domek, truhla na nářadí, … S radostí je přijmeme jako dar.

Kromě soukromých „políček“ máme i několik společných, která využíváme k pěstování a následnému prodeji bylinek kavárnám; veškeré přebytky nabízíme k prodeji u paní Šmehlíkové (stánek se zeleninou a ovocem na Kuřím rynku).

Za možnost uskutečnění projektu vděčíme a děkujeme našim sponzorům: firmě Scaserv, která zapůjčila mobilní plot na celou sezonu; společnosti OZO!!!, která darovala zeminu a zdarma zajistila svoz bio odpadu a firmě Conrop, která nám poskytla pytle na pěstování zdarma.

Chcete-li se přidat, volejte či piště Františku Horvátovi (email frantisek@cooltourova.cz; tel.: 734 720 666).

POZOR! Nabídka pro všechny měšťáky, kteří by doma rádi třídili BIO odpad, ale nemají kompost, na který ho odnést. Náš kontejner od OZO!!! je Vám k dispozici! Každou středu během společných odpolední od 18:00 (nebo kdykoliv někoho na zahradě uvidíte, pokud na ni vidíte:) k nám můžete přijít vyhodit, co jste doma přírodního nastřádali a bolí Vás hodit do směsného odpadu. Do kontejneru patří veškeré syrové zbytky rostinné stravy (slupky, natě, apod.) a skořápky z vajec, dále také tráva, plevel, listí nebo malé větvičky. Odpad nesmí obsahovat zbytky tepelně upravených jídel nebo potravin obsahujících tuky a samozřejmě cokoliv neživého původu (plasty, sklo apod.) Vždycky jste toužili po BIO odpadu a neměli ho za humny? Tady ho máte!

Poslední aktualizace: 5.8.2017

Partneři
  • scaserv
  • ozo
  • Bez názvu - 2
  • logo_AM