Cooltour zpracovává analýzu zájmu o zapojení se do projektu Refill Ostrava. který chce do budoucna nabídnout prostory opuštěných budov k dočasnému užívání pro různé občanské iniciativy, kulturní, společensky prospěšné organizace a začínající ostravské experimentátory. Jedná se především o v zahraničí známý přístup k městskému rozvoji, který se nazývá "temporary use", tedy "dočasné užívání". Máte zájem se dovědět více? Kontaktujte nás.

Refill Ostrava

Cooltour zpracovává analýzu zájmu o zapojení se do projektu Refill Ostrava. který chce do budoucna nabídnout prostory opuštěných budov k dočasnému užívání pro různé občanské iniciativy, kulturní, společensky prospěšné organizace a začínající ostravské experimentátory. Jedná se především o v zahraničí známý přístup k městskému rozvoji, který se nazývá „temporary use“, tedy „dočasné užívání“. Dočasné užívání je jedním z nástrojů městského rozvoje, který se používá v případě, že je nutné najít nový smysl pro určitou městskou oblast (budovu nebo pozemek) anebo poskytnout podporu nápadům, které potřebují čas na rozvoj. Abychom mohli posoudit, zda tento přístup v Ostravě použít, zjišťujeme zájem jak uživatelů, tak majitelů budov.

Stručně o dočasném užívání

V současnosti zeje mnoho prostor na území Ostravy prázdnotou. Důvody jsou různé: jejich majitelé nemají v současné době plány nebo dostatečný kapitál pro jejich rekonstrukci, nedaří se jim nemovitost prodat, nalézt stabilního nájemce či pronajmout za požadovanou cenu. Majitelé takových pozemků či nemovitostí, namísto čekání, co s prázdným prostorem (což představuje postupné zhoršování stavu nemovitosti a zároveň každoroční zdaňování ze strany obce), mohou prostory nabídnout k dočasnému využití. Lidé z kulturní scény hledají studia, start-upy zase pracovní prostory a kanceláře a sociální iniciativy místa pro realizaci svých nápadů. Proč nechat opuštěné pozemky ve středu města chátrat, když z nich můžeme vybudovat komunitní zahradu a posílit tak sociální inkluzi? Nová touha navrhnout svůj vlastní městský prostor se stává v evropských městech rozšířeným jevem.

Jednoduše vám to vysvětlí následující video:

Více o projektu na www.refillova.cz

Chcete prostor? Chcete doporučit budovu? Chcete si s námi o tom promluvit?

Je to jednoduché jak facka. Vítáme osobní setkání a konzultace. Pro osobní návštěvu a výměnu informací prosím pošlete email Zuzce Vinklárkové na zuzana@cooltourova.cz.

Hledáme recept pro Ostravu a vyzýváme vás všechny, ať nám jej pomůžete najít.

Poslední aktualizace: 18.4.2018