Co se dělo na MOVE fest 2015?

Skončil druhý ročník mezinárodního festivalu současného tance, nového cirkusu a pohybového divadla MOVE fest, který do Ostravy přivezl v pěti dnech pět představení z pěti evropských zemí. Druhý ročník festivalu byl výborný - kromě počasí nám vše přálo.

Skončil druhý ročník mezinárodního festivalu současného tance, nového cirkusu a pohybového divadla MOVE fest, který do Ostravy přivezl v pěti dnech pět představení z pěti evropských zemí. Druhý ročník festivalu byl výborný – kromě počasí nám vše přálo. Původní plán vyrazit více mimo zdi sálů a barů se nám tedy nakonec nepodařil. I tak jsme ale se z Cooltouru rozšířili do klubu Alfa na Veleslavínově ulici, do Minikina a klubu Dock.

<Milan Tomášik: Hunting season

Slovinská company Milana Tomášika s představením Hunting Season ukázala, že i z původně experimentálního projektu může v průběhu zkoušení dozrát poutavé představení s propracovaným pohybovým jazykem, ale také čitelným příběhem a atmosférickou hudbou. S představením O ako Schlemmer Reloaded slovenského Neskorého zberu jsme složili poctu hnutí Bauhaus i původně funkcionalistickým prostorům klubu a kina Alfa.

Neskorý zber: O (O ako Schlemmer) Reloaded

Extrémní akrobatické kousky zase přivezli finové ze Sirku Aikamoinen. Zvláštní kombinace finské surovosti a podivínství kombinovaná s jasnými odkazy na Felliniho film Klauni a cirkusáctví jako takové, dala představení příjemně nostalgickou atmosféru, která spolu s obrovským nadhledem artistů vytvořila nádherné a dechberoucí představení Onnellisten Maa Jednalo se o českou premiéru, stejně jako sobotní představení Dark Horse od Lenky Vagnerové.

Lenka Vagnerová pro Norrdans: Dark Horse

 

Téměř hodinové sólo, vytvořené pod hlavičkou švédské špičkové company Norrdans pro francouzskou tanečnici Fanny Barrouquere, vznikalo sice pro dětské publikum, ale čistě dospělé obecenstvo jej ocenilo neutuchajícím potleskem. A nakonec jsme přivezli české Ženy, které loví a když neloví, tak zavařují. Fyzické divadlo ženách, jaké jsou, stejně jako o můžích, kteří jim komplikují i zpříjemňují život, ve kterém režisérka Adéla Laštovková Stodolová pracovala i s tématem vesmírných konstelací, mělo kromě až mrazivě lidského rozměru, také skvělé obsazení.

Adéla Laštovková Stodolová a SKUTR: Ženy

MOVE fest Ostrava ale opět nebyl jen o představeních. Každý den se konaly workshopy, přednášky, uvedli jsme filmovou projekci záznamu představení A Swan Lake od Alexandera Ekmana, v neděli jsme i přes mokro a zimu uspořádali v kavárně Cooltouru indoorový piknik s cirkusovými workshopy.

A lovecká sezóna rozhodně nekončí. MOVE pokračuje i přes rok pravidelnými workshopy, ale i představeními. Napřiklad již 11.6. a 12.6. budou uvedena představení Licking the Dust a Collective loss of Memory. Od 7.7 do 12.7. bude probíhat letní intenzivní workshop Město v pohybu. A za rok se těšíme na další ročník festivalu.