Dárek k Mezinárodnímu dni tance

Každý rok jsme se na Mezinárodní den tance vydali do ulic, abychom Vám připomněli, jak skvělé je tančit. Letos za Vámi nemůžeme, takže pro Vás máme aspoň dárek!

Když nemůžete za kulturou, musí kultura za Vámi. To je jasný.

Takže tady pro Vás dneska jednu kulturu máme. Tuto tanečně-filmařskou laskominu mělo doposud možnost vidět jen pár vyvolených, kteří se dostavili na její premiéru v květnu roku 2017 do ostravské Grossmanovy vily.
Jedná se o perlu, která se nám povedla vylovit z hlubin ostravského architektonického skvostu, která propojuje hned čtyři formy umění:
  • tanec v choreografii Jany Ryšlavé

  • hudbu z rukou tvůrčí skupiny Forma

  • filmařské umění kameramana a režiséra Radima Vaňouse

  • a architekturu Marie Frommerové

Netušíte?
Jedná se o film Luxury Memories! Tanečně hudební krátkometrážní film, který ukazuje krásy i neduhy neustále skloňované a oceňované secesní budovy Ostravica Textilia. Tento film vznikl v produkčním týmu Move Ostrava v květnu 2016. Původně se mělo jednat o site-specific pohybové představení, které měli diváci shlédnout v budově bývalého obchodního domu Ostravica Textilia během festivalu Move Fest Ostrava 2016. Statici však měli jiný názor a veřejnost do zchátralé budovy odmítli pustit. Týmu tedy nezbývalo nic jiného než od ideje tance v této historické památce upustit. Nebo?

Nebo taky ne! Nikdo se nechtěl vzdát představy tanečnic v červených retro šatech obklopených sutinami a rozpadajícími se krovy. Během pár hodin padlo odvážné, nenáviděné i milované rozhodnutí natočit místo představení film. Ten Vás svou atmosférou přenese přímo do vstupní haly s ikonickými schody, do doby chlebíčků na pultech v bistru a hedvábných šátků v regálech.

Pohodlně se usaďte. Začínáme.

Námět a choreografie: Jana Ryšlavá

Kamera a režie: Radim Vaňous

Hudba: Forma

Účinkují: Tereza Petrová, Katy Quisová, Eliška Kučáková, Lucie Kovářová, Beáta Šodková, Adriana Steinerová, Klára Machalcová, Klára Šindelářová, Viktorie Georgievová, Kateřina Nepovímová, Dorota Hořanská, Jakub Sotorník, Marcela Kučová

Světla: Pavel Vitt