Jak na Ostravici? Má své místo v Ostravě i bez chlebíčků?

Po několik měsíců se zabýváme přemýšlením nad budovou Ostravica – Textilia, která již řadu let okrašluje centrum města. Oslovil nás ke spolupráci její majitel a my jsme souhlasili, protože je to opravdová výzva. Jsme teprve na začátku, ale myslím si, že se nám to může podařit.

Po několik měsíců se zabýváme přemýšlením nad budovou Ostravica – Textilia, která již řadu let „okrašluje“ centrum města.  Oslovil nás ke spolupráci její majitel a my jsme souhlasili, protože je to opravdová výzva. Jsme teprve na začátku, ale myslím si, že se nám to může podařit.

Konverze nevyužitých a/nebo chátrajících budov na účely spojené s kulturou nebo uměním jsou v západní Evropě relativně běžné. Tyto aktivity začaly v sedmdesátých letech a jedny z prvních (dnes legendárních) míst byly Melkweg v Amsterdamu nebo Les Halles de Schaerbeek v Bruselu. Vždy jsou realizována směrem zespodu a téměř vždy nejde o budovy, ale o lidi, kteří se do ní nastěhují. Často se mylně opravují budovy, pro které se pak hledá účel a čeká se na prudký růst aktivit a slávu. Tomuto je naprosto nutné se vyhnout a už nyní je jasné, že úspěšná Ostravica budoucnosti bude muset stát na řadě lidí, kteří ji budou podporovat.

Když jsem poprvé četl o tom, že by z Ostravice mohlo být kulturní centrum – to bylo v roce 2014 – říkal jsem si, že až moc je pohodlné prohlásit něco takového o něčem, o čem nevím, co to je nebo bude. Děje se to často, ale nic to neznamená. Říct mi o něčem, že to je kulturní centrum, to je jak říkat mi „brambory“. Nevím nic. Nevím to, protože se vždy jedná o něco jiného, než by člověk na začátku předpokládal. A hlavně je to dynamický proces, jehož průběh mění lidé, kteří do něj neustále zasahují. I proto Cooltour vypadá tak, jak vypadá a dělá to, co dělá. Je to laboratoř s obrovskou zkušeností a toho se Ostravica rozhodla využít.

Nezajímá nás budovat jedno kulturní centrum za druhým, nebo se vyžívat v okrajových experimentálních uměleckých procesech. Nás zajímá kontextuální cíl – nám se chce žít ve skvělém městě. Přispěje rekonstrukce Ostravice k lepšímu městu? Ano, ale jen tehdy, pokud se stane nástrojem a nikoliv budovou.

Ostravica by do budoucna měla fungovat dobře komerčně, neměla by tam chybět dobrá restaurace, měla by plnit třeba vzdělávací funkci, doplněnou o kvalitní umění a měl by tam být prostor pro lidi, kteří chtějí něco měnit, realizovat se. V kontextu města by měla doplňovat jiné instituce a místa, její činnost by měla být koordinována s rozvojem dalších velkých ostravských záměrů jako například konverze Jatek a Bauhausu nebo rozvíjejícím se areálem Hlubiny v Dolních Vítkovicích. Prostě tak, aby to dávalo smysl.

nils_3

Pokud vy, čtenáři, chcete přispět Ostravici stát se velkou, dejte nám vědět. Máte příležitost si ji trochu navrhnout. A možná se nám konečně podaří stát se významnou značkou na kulturní mapě Evropy. A trochu se to už děje – Nilse Westergarda představovat nemusím a to, co se tento víkend udělalo je opravdu na Ostravu neuvěřitelné. Veřte mi :)

Tak hezký den,

Andrej a Cooltour Team

Fotogalerie: Některá z evropských nezávislých kulturních center