Jaký byl první den MOVE festu?

Ve středu 20.5. jsme odstartovali druhý ročník mezinárodního festivalu současného tance, nového cirkusu a pohybového divadla MOVE fest Ostrava, který se letos nese v duchu stopování, honu a lovu - samozřejmě metaforicky.

Ve středu 20.5. jsme odstartovali druhý ročník mezinárodního festivalu současného tance, nového cirkusu a pohybového divadla MOVE fest Ostrava, který se letos nese v duchu stopování, honu a lovu – samozřejmě metaforicky.

Workshop: Daniel Raček - Contemporary a obrácené pozice těla

První výstřel padl již v deset hodin ráno na Workshopu Dana Račka z taneční company Neskorý zber. Studenti tance, profesionálové, ale i hobby tanečníci se tři hodiny učili, jak se dostat a přežít v obrácených pozicích, tedy vzhůru nohama.

Přednáška: Klára Hajdinová vzhůru nohama

Z následující cestopisné přednášky mladé herečky a akrobatky Kláry Hajdinové, si všichni odnesli ponaučení, že na Nový Zéland není radno vozit ovoce (4000 Kč), spaní v autě stojí hodně peněz na pokutách (8000,- Kč) a tuleni se nesmí hladit (naštěstí zdarma, ale kdyby …).

Milan Tomášik: Hunting season

Vrcholem večera bylo představení slovinské taneční company Milana Tomášika, která zahájila festival kusem Hunting season. To, co původně vznikalo jako experiment, dostalo čistou formu působivého představení o dvou aktech bez přestávky, ve které špičkoví tanečníci předváděli tak věrné animální pohyby a výrazy tváře, že nejeden lovec v sále instinktivně sahal pro pušku. Dokonce i improvizační části, například působivý duet, komentovaný jedním z tanečníků střídavě slovníkem komentátora zápasu MMA a dokumentu o bojujících jelenech, byl tak čistě provedený a bezchybný, že nikoho z hlediště ani nenapadlo, že se nejedná o pečlivě připravenou choreografii. Představení pak bylo podtrženo hudbou Vladimíra Godára, ale také tou, kterou vytvářeli sami performeři vlastním dechem, dupotem, ale v jedné části také silným zpěvem ve slovinštině, doprovázeným rytmickým vzájemných fackováním. Diváci performery odměnili neutichajícím potleskem a také spoustou otázek v následné diskuzi.

Slavnostní zahájení lovecké sezóny v klubu Dock

První festivalový den jsme zakončili v nedalekém klubu Dock na Havlíčkově nábřeží v rytmu Djského dua FLONDER. Na baru nás pak čekalo kromě drinků také milé překvapení v podobě 100% vegan jeleního mozku.

Report: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška