Konec strachům ze současného tance

Po shlédnutí středečního představení „Pojďme na tanec“ se už nikdy nebudete bát, že vás někdo pozve na večer současného tanečního umění.

Tak si to představte. Zase máte jít s kamarády nebo svou drahou polovičkou na moderní tanec. Zase budete muset předstírat čtyřicítky horečky nebo kupovat dárek na babiččiny (letos už čtvrté) narozeniny, a to jen proto, že takto abstraktnímu umění prostě nerozumíte. Naštěstí se ale režisérka Petra Tejnorová a taneční skupina VerTeDance rozhodla vytvořit speciálně pro vás představení, kterému zjednodušeně říká „stručný manuál pro vystrašené diváky“. S lehkou ironií a humorem, který rozhodně tomuto tanečnímu zážitku nechybí, tato rozhýbaná parta ve středu 27. února zkušené diváky pobaví a ty vystrašené uklidní. Jen ty babičky už nikdy nebudou mít tolik dárků.

Dá se tak abstraktní umění, jako je tanec, vysvětlit? A dá se vysvětlit třeba rovnou tancem? Petra Tejnorová, režisérka, která setrvale překračuje žánry a ve své tvorbě hledá vždy to nejlepší médium na vystižení svého tématu, se spojila se skupinou VerTeDance – a vznikl „stručný manuál pro vystrašené diváky“.

Pojďme na tanec je takový pokus, jak těm, kteří se tance obávají, poskytnout „návod“ na překonání strachů. Ironie, s níž Petra Tejnorová (ostatně jako i skupina VerTeDance) ráda pracuje, se skrývá i v další vysvětlující větě anotace: „Několik lekcí o jednom ohroženém druhu.“ Bude to tedy dokument, bude to i osobní zpověď, ale bude to hlavně hra s divákem – tím vystrašeným i tím tanečně velmi zběhlým.

Na projektu s názvem Pojďme na tanec! autorsky spolupracují Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Andrea Opavská, Martin Talaga, Helena Araújo a Halka Třešňáková.

STŘEDA 27. února | 19:00 | Cooltour Ostrava

KOUPIT VSTUPENKY

 

Tvůrčí tým

Tvorba, tanec: Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Andrea Opavská, Helena Araújo, Halka Třešňáková, Martin Talaga

Režie: Petra Tejnorová
Dramaturgie: Marta Ljubková
Scénografie: Adriana Černá
Lighting design: Katarína Ďuricová
Sound design: Dominik Žižka
Přípravné dílny: Jaro Viňarský, Matthew Rogers, Peter Šavel
Producent: VerTeDance, danceWATCH / Karolína Hejnová
Za podpory: MHMP, MKČR, METROSTAV, Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec, ALT@RT z.ú.