Japonec nakonec :)

Japonská herečka Aki Isoda se uvede v Cooltouru shakespearovským monodramatem Lady Macbeth a Ofélie. Jedná se bezesporu o skvělý závan exotiky do ordinérní Ostravy...

Cooltour a Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2015 si pro své diváky letos připravily již v předstihu neočekávanou novinku. Na pozvání Evropské sítě shakespearovských festivalů přijede do Evropy známá japonská herečka Aki Isoda se svými dvěma představeními Lady Macbeth a Ofélie. Tato představení jsou ve svém pojetí naprosto výjimečná a Ostrava je pouze jedno ze tří evropských měst, kam japonští divadelníci letos přijedou.

Kromě Aki přijede do Ostravy jedna z nejznámějších světových postav současného shakespearovského světa – šéf sekce vzdělávání londýnského divadla Globe – pan Patrick Spottiswoode, který představení uvede.

Univerzálnost Shakespearových dramat a jeho chápání lidské přirozenosti je něco, co je mi dobře známé. Na svých monodramatech pracuji již od roku 1971,“ říká Aki.

Obě představení jsou zakořeněné v japonské dramatické tradici, ale rozdíl v kostýmech odráží jiný přístup ke ztvárněným postavám. V Lady Macbeth vystupuje Aki v kostýmu západního stylu, který je volný a umožňuje pohyb, jehož volnost vyjadřuje sílu postavy. Na druhé straně Ofélie je oblečená v japonském tradičním kimonu, kdy je jako žena svázána okolím.

Můžeme se těšit na tradiční japonské umělecké prvky v obou představeních – zejména ale v představení Ofélie, kde se kromě tradiční japonské hudby shamisen vyskytují prvky tradiční japonské divadelní tradice kabuki.

Aki je v Evropě v shakespearovském světě známou osobností. V roce 1980 spolupracovala s BBC, v roce 1990 byla hostem festivalu v Edinburghu. V roce 1996 vystupovala v londýnském Globu. Následovala vystoupení ve Vincenze v Itálii, v Římě a v Paříži. Její originalita a vášeň byly uznány v roce 1991, kdy jí byl udělena cena „Shakespeare v Japonsku“, kterou uděluje organizace Shakespeare Globe Trust.

Představení je v japonském jazyce s českými titulky.

Představení se konají 13. května 2015 v Kulturním centru Cooltour na Černé louce. Proběhnou za sebou od 19:00 hodin. Celková délka představení je 1 hodina 30 minut. Předprodej vstupenek probíhá v síti Ticketportal. Více informací na www.shakespearova.cz