Zapojte se do Mezinárodního dne tance 2016

Jestli i tvoje srdce bije pro tanec, poznač si v diáři datum 29. dubna. Tento den totiž patří právě tobě a oslavám pravé podstaty tance. Mezinárodní den tance se opět blíží a Ostrava nespí na vavřínech!

Jestli i tvoje srdce bije pro tanec, poznač si v diáři datum 29. dubna. Tento den totiž patří právě tobě a oslavám pravé podstaty tance. Mezinárodní den tance se opět blíží a Ostrava nespí na vavřínech!

V minulém roce jsme dokázali, že společná choreografie odtančená performery rozličných věkových kategorií, kteří se poprvé organizovaně sešli teprve na veřejném prostranství několik minut před stisknutím tlačítka PLAY, nemusí být jen klišoidní scénou z amerických slaďáren. Vynesli jsme tanec do ulic a v rytmech nejrůznějších stylů jsme se spolu s dvaatřiceti městy po republice a tisíci dalšími po světě protančili celým dnem.

I letos na tradici navážeme a na MDT 2016 nabídneme bohatý program, vyladěný o mnohé novinky. Vzpomínaná společná vazba je samozřejmostí. I letos ji pro vás připraví profíci Jakub Mazůch a Michaela Gaťěková, takže se těšte na pořádný odvaz. Nebudou chybět ani open classy pod širým nebem, taneční vystoupení nebo tančírny. Nezáleží na tom, kolik ti je, ani jestli tančíš klasiku, street dance nebo úplně jiný styl. Využij příležitosti, zapoj se a přijď ukázat, v čem spočívá kouzlo právě toho tvého!
Zároveň připojujeme výzvu pro všechny taneční organizace, školy a soubory, které mají zájem se podílet na realizaci Mezinárodního dne tance 2016 v Ostravě. Chcete-li se aktivně zapojit do organizace akce, mít slovo při formování jejího programu nebo si jen zatančit před publikem v ulicích, neváhejte nám napsat na lets@moveostrava.cz. Těšíme se na vás!

O Mezinárodním dni tance:
Mezinárodní den tance každoročně slavíme 29. dubna od roku 1982, kdy jej vyhlásil Taneční komitét Mezinárodního divadelního ústavu (ITI). Je připomínkou dne narození někdejšího francouzského baletního mistra Jeana-Georgese Noverrea (1727), který poukazoval na důležitost dramatického prvku v tanci, a zásadně tak ovlivnil vývoj na světové taneční scéně.
Mezinárodní den tance si klade za cíl propojení všech odnoží tohoto uměleckého směru a poukázání na jejich společný jmenovatel. Oslavuje hodnoty, které do našeho života tanec jako takový vnáší – činí nás bezprostředně šťastnými, vytváří vazby a přátelství, boří bariéry etnické, kulturní i politické. Nehledě na svou formu, evokuje radost, kterou by měl během Mezinárodního tance pocítit každý, kdo se ho zúčastní – ať už aktivně nebo pasivně. Každoročně je k zamyšlení nad hlubším významem tance vyzvána osobnost, která formuje taneční dějiny. Její tzv. Poselství je pak šířeno po celém světě. Autorem posledního Poselství k Mezinárodnímu dni tance 2015 je španělský mistr flamenca Israel Galván de los Reyes, oceněný v roce 2012 New York Bessie Award.