Divadlo Feste: Národní třída

Jaroslav Rudiš / divadlo

“Všem měřím stejně.

Mně nevaděj bezdomáči, když nedělaj bordel.
Mně nevaděj ciginy, když nedělaj bordel.
Mně nevaděj pankáči, když nedělaj bordel.
Mně nevaděj smažky, když nedělaj bordel.
Já s nima nemám problém.
Ale když dělaj bordel, tak s nima malej problém mám.”

Premiéra inscenace Národní třída spisovatele a dramatika Jaroslava Rudiše zakončuje trio projektů, v nichž se Divadlo Feste zabývalo ultrapravicovým extremismem, xenofobií a šovinismem. Mimořádné události britského dramatika Martina Crimpa zachycují několik prostředí, z nichž mohou v Evropě vyrůst masoví vrazi typu Anderse Breivika.

Pohřbívání enfant terrible české dramatiky Romana Sikory bilancuje škody, které po sobě v ČR zanechává politické působení Václava Klause. Národní třída ukazuje svůdnost homofobního koktejlu polopravd. Populismus, tendence k rychlému a jednoduchému řešení životních otázek a krize české morálky, jejíž apatie dodává takovým trendům na síle, jsou jádrem nové inscenace. Jinými slovy,Národní třída předkládá obraz úplně obyčejného člověka, pro něhož je mír pouhá přestávka mezi válkami. Mezi válkami, které jediné dokážou efektivně řešit naše každodenní trápení. Mezi válkami, které začínají dělením lidstva na ty “dobré” a ty “špatné”.

Divadlo Feste tímto cyklem vyjadřuje naléhavou obavu z dopadů zhrubnutí, zglachšaltování a lhostejnosti k životu společenství v České republice. Divadelními prostředky tak při vědomí plné odpovědnosti vyjadřuje konkrétní politický postoj.

Jaroslav Rudiš
Autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také film režiséra Tomáše Luňáka. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Žije a pracuje mezi Lomnicí nad Popelkou, Prahou a Lipskem.

 

Vstupné:

PŘEDPRODEJ: 150 (dospělí)/120 (studenti)

NA MÍSTĚ: 200 (dospělí) /160 (studenti)

 

Hrají: Petr Bláha, Tomáš Sýkora, Magdalena Tkačíková
Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Katarína K. Koišová
Výprava: Radomír Otýpka
Hudba: Jiří Starý
Produkce: Kateřina Eichlerová
PR: Šárka Syslová
Světlo, zvuk: Václav Kuropata, Lukáš Krejčí