Folklorní tančírna

Přijďte si zaskotačit jako se to dělalo za časů našich babiček. V rytmu folku! Ogaři, synci, dcérky i mamy, zahopsáme a dáme po štamprli. A klidně vezměte babču a dědu sebou. Součástí tančírny je i miniworkshop, na kterém se pokaždé naučíte jiný tanec.

První tanec, kterému se budeme věnovat je tanec převážně z jižní části Valašska, převládá zde 2/4 rytmus a tanec je všeobecně známý jako valaský nebo točená. Má tři základní části (figury) – první je předzpěv tanečníka a přivolání tanečnice, druhou je párové točení (víření), při němž mohou tanečníci užít specifických kroků, které odlišují formy valaské na území regionu, třetí částí je potom sólový projev tanečníka, partnerka zachovává samostatné víření. Většinou na jednu píseň ve 2/4 taktu navazují další, takže se tanec opakuje. Jen na tanečnících a jejich interpretaci záleží, v jakém pořadí volí části tance, jednotlivé figury totiž, kromě předzpěvu, nejsou pevně vázány na taneční doprovod.

Tancem obdobným, rovněž ve 2/4 rytmu je lašský zvrtek. Systém tance je stejný jako u točené, jen způsob pohybu se, dosti výrazně liší. Na tom, že zvrtek můžeme v dnešní době vidět i tančit měla největší zásluhu Věra Šejvlová, která zachytila taneční krok od Veroniky Švrčinové, tanečnice a zpěvačky z Buřonky na Gruňu.

Vstupné dobrovolné