IDIN SAMIMI MOFAKHAM: AT THE WATERS OF LETHE

NODO

2015–2016
světová premiéra

libreto: Martyna Kosecka
dirigent: Rolf Gupta
režie a scéna: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka
živá elektronika: Martyna Kosecka
obsazení:
Lethé: Alma Samimi, mezzosoprán
Carlo Gesualdo da Venosa: Adrian Rosas, bas
Alfred Schnittke: Arash Roozbehi, baryton
Robert Schumann: Abdolreza Rostamyan, tenor
Edward Mordake: Karol Bartosiński, kontratenor

Ostravská banda, komorní orchestr

ve spolupráci se Spectro Center for New Music

v anglickém originále s českými titulky

I. S. Mofakham a M. Kosecka spojují ve své nové opeře At the Waters of Lethe (U vod Léthé) řeckořímskou mytologii se zápletkou zasazenou do 20. století. Léthé patří v řecké mytologii mezi pětici řek a je známá též jako ameles potamos, řeka zapomnění – každý, kdo se z ní v podsvětí napije, ztratí paměť. Všechny postavy opery existují v blíže neurčeném světě, kde se Léthé chystá vynést rozsudek nad jejich konáním. Ačkoli se Léthé nedá jednoduše ztotožnit s bohyní spravedlnosti (je něčím víc), otevírá možnost posoudit jejich skutky na mnoha úrovních, zvážit a interpretovat pohnutky, jimiž se na své životní pouti řídili. Spolu s otázkou Proč?, kterou opera nastoluje jako své hlavní téma, vyvstává ještě druhá, všem známá: Jednal jsem správně?
Íránský skladatel, muzikolog a sound artist Idin Samimi Mofakham (1982) ukončil studium muzikologie a skladby v Arménii. Je stálým členem Íránské společnosti skladatelů, vyučuje na vysokých hudebních školách v Teheránu. Spolu s Martynou Koseckou založil v roce 2013 Spectro Centre for New Music. Komponuje většinou pro komorní ansámbly a vychází z tradiční a lidové hudby Íránu. Spolupracuje s výtvarníky a autory videí a vytvořil již několik zvukových instalací pro výstavy v Íránu.

Martyna Kosecka (1989) studovala na Krakovské hudební akademii (kompozice, dirigování). V Záhřebu vyhrála Mezinárodní skladatelskou soutěž pětiminutové opery (2015). Je laureátkou Národní skladatelské soutěže Zygmunta Mycielského. Její skladby se hrály na Varšavské jeseni, na AudioArt Festival a aXes v Krakově, na festivalu SoundScreen v Bydgoszczi, na Ostravských dnech 2013 a 2015, na rakouském festivalu IMPULS 2015 aj. V rámci Spectro Centre for New Music objevuje dosud neznámé mladé umělce a snaží se o prosazování jejich hudby.

Více informací na stránkách NODO.

nodo-baner-1460982230