Lady Macbeth a Ofélie (JAP)

Aki Isoda (Japonsko)

Divadelní představení

Ve spolupráci s Letními shakespearovskými slavnosti uvádíme exkluzivně japonské představení dvou známých  postav Shakespearových postav Lady Macbeth a Ofélie. Představení je v japonském znění s českými titulky.

Japonská herečka Aki Isoda ztvárnila styl zvaný „hra jedné ženy“ tak, že obsazuje do celé Shakespearovy hry hlavní ženskou postavu (hrdinku) a rozebírá její činy a slova. Dramaticky odhaluje často tragická dramata těchto hlavních hrdinek.

Ztvárnila spoustu Shakespearových hrdinek – Lady Macbeth, Ofélii, Violu, Porciu, Kateřinu a Taťánu na japonském jevišti. „Hra jedné ženy“ pokračuje ve stopách tradiční formy japonského dramatu Noh, kde je celá hra soustředěna na jednu postavu.

Ve skutečnosti „hra jedné ženy“ představuje pečlivě vytvořené spojení západního divadla, co se týká jazyka a příběhu, a tradičního japonského divadla v jeho hereckém stylu a provedení na jevišti.

Program je rozdělen do dvou částí a obě dramaticky objasňují jejich předlohu. Jsou navrženy tak, aby se navzájem doplňovaly, ale zároveň se zcela lišily. První hrdinka, Lady Macbeth, je žena s pevnou vůlí a je představena v oděvu typického pro západní svět, které jí dovoluje se svobodně pohybovat i chovat. Naproti tomu Ofélie se obléká do japonského kimona, které je krásné, ale omezuje ji. A také vyjadřuje její zdrženlivé chování a slabiny.

Rozvržení minimalistického pódia dodává kontrast intenzivním barvám na všech kostýmech. Kostýmy jsou zkrášleny technikami Kabuki. Využívá se také techniky Hikinuki, kdy dochází k rychlé přeměně kostýmů během toho, co je herec na jevišti. Také osvětlení a zvuk jsou zcela zřetelně sladěny tak, aby pomohly představit si jednotlivé kroky a postoje dalších, ne tak výrazných postav, které ve hře účinkují. Právě osvětlení a zvuk poskytují scénám holistický pocit.

Vystoupení japonského souboru je v Ceské republice unikátní a kromě Ostravy bude předstwvení uvedeno pouze v Gdansku (PL) a v Yorku (Anglie).

Novinky o akci