ShakespeareOFF: Henry V.

Brett Brown

Divadlo

„Z jednoho muže tisíc udělejte…“ Sólové představení uznávaného australského herce Bretta Browna uvedeme ve spolupráci s festivalem Letní shakespearovské slavnosti. Jindřich V. jako čerstvě korunovaný král, z kterého se po válečných vítězstvích stává muž odtržený od reality obyčejného člověka.

Více informací na http://www.brettbrownactor.com/#!henry-v/fbxu3

Představení v anglickém jazyce s českými titulky.

Vstupné 100 Kč / 70 Kč studenti, senioři, ZTP

O Henrym V. (Jindřichu V.)

Není překvapením, že tato typicky anglická hra s typicky anglickým tématem se v Evropě málo kdy prezentuje a není pravidelně zařazována na program okruhu Evropských Shakespearovských festivalů. Hra je totiž často považována za příliš tuzemskou, jako přílišně oslavující anglickost a bez širších významů. Jindřich V. je však stejně jako Macbeth, který může mluvit za všechny, kteří trpí pod tyranskou nadvládou, Richard III. představující despotickou krutovládu a Král Lear ukazující nebezpečí váhavého vládnutí, také zajisté více, než jen jevištním obrazem historie. Přijďte se o tom sami přesvědčit.

V době krizí se Anglie často obracela k Jindřichu V. – Shakespearovu největšímu hrdinovi – jako ke zdroji inspirace. Slavní režiséři Olivier a Branagh produkovali filmy v období nepokojů – ten Olivierův byl objednán jako součást zvyšování bojové morálky v roce 1944 a byl věnován ozbrojeným silám. Za zmínku stojí inscenace na jevištích odkazující na Vietnam (Peter Hall), Falklandy (Adrian Noble) a Irák (Nicholas Hytner).

Shakespeare obecenstvo v jeho slavném prologu prvního dějství Jindřicha V. žádá – představte si, že jeden muž na scéně zastupuje tisíc, představte si koně, hrady, mocné armády. Herec Brown vzal toto přání doslova a celé představení odehraje sám.

Jádro hry je hnáno dopředu velkolepými monology Jindřicha a vyprávěním chóru. Když pomineme sekundární dějové linie a rozhodneme se nezabývat ani zajímavou debatou na téma multikulturalismu, zbývá nám hra o dilematech a rozhodnutích vůdců. Rázem se tedy z díla stává hra o vedení, síle, moci a Jindřichově rostoucím chápáním toho, kdy být státníkem, kdy se slitovat a kdy být nemilosrdný. Vidíme zde vyvrcholení cesty Jindřicha a vybudování toho, co Shakespeare popisuje jako:

„This star of England. Fortune made his sword,
By which the world’s best garden be achieved
And of it left his son imperial lord.“