Licking the dust

Yukio Suzuki (Představení v rámci festivalu Tanec Praha)

Současný tanec

Komenského sady - za Novou radnicí

„Vrstvy různosti, transformující se hustota těla, tělesná masa obracející se v zem, v popel, v prach.“ (Yukio Suzuki)

Společný projekt předního japonského tanečníka a choreografa s českými umělci, který ve svém přístupu k tělu a pohybu originálním způsobem vychází ze základů butó, ale přetavuje ho v dynamický tvar současného tance. Představení vzniklo v rámci festivalu TANEC PRAHA.
Yukio Suzuki začal studovat tanec butó v roce 1997. Později vystupoval v choreografiích Ko Murobushiho nebo Goro Namerikawy. Byl členem taneční skupiny SAL-VANILLA a v roce 2000 založil vlastní skupinu Kingyo.
Způsob, kterým interpretuje své taneční kusy, jejichž základním principem není výraz těla interpreta, ale charakter tanečníkovy řeči, si brzy získal kladnou kritiku v oblasti současného tance nejen v Japonsku. V poslední době vytvářel choreografie i pro jiné taneční soubory včetně Tokijského baletu, podílel se na Asijské taneční konferenci a vedl workshop taneční techniky butó. Získal několik významných ocenění, jako např.: the Lab Award from ST spot (Yokohama), výběr představení Next produced Saisonské nadace v roce 2004. Ve stejném roce se dostal do soutěže TOKYO Competition #1 a získal nejvyšší počet bodů. V roce 2005 vyhrál cenu diváků v soutěži Toyota Choreography a byl nominován na cenu Kyoto-Art-Center Performing-arts (2007). Za své dílo „Confronting Silence“ vyhrál Grand prix v soutěži Toyota Choreography. V roce 2012 se účastnil „Danse Elargie 2012“ (Theatre de la ville, Paris) a umístil v první desítce. Komunikaci tělem rozšiřuje o práci s mezilidskými vztahy a hledá tak nové pohybové možnosti.

Producent: Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec

vstup zdarma