MOVE Fest 2017: COCO CHANEL

Ulrike Quade a Jo Strømgren Kompani

Současný tanec

Divadlo loutek

COCO je třetí spoluprací mezi divadelními společnostmi Ulrike Quade Company a Jo Strømgren Kompani a žádaným pokračováním specifického stylu, které tyto společnosti spolu vytvořili. Představuje neskutečně realistické loutky, které znázorňují historické osobnosti, fascinující přechody mezi dokumentárními fakty a provokativními narážkami, a pořádnou dávku nespoutaného nápaditého divadla.

Ulrike Quade a Jo Strømgren jsou fascinovaní komplexní minulostí Coco Chanel. Jakožto mistryně iluzí, Chanel důsledně a záměrně svou osobu mytizovala. Určovala způsob, jakým na ni svět nahlížel, zatímco se její móda stala současně symbolem emancipace. Cílem představení Coco Chanel je prozkoumat vliv módy na naši společnost. Jak se z kostýmu stane tělo a z těla loutka.

 

COCO Chanel

Jen hrstka lidí v módní branži byla tak plodná a vlivná jako Coco Chanel. V jednom směru však možná předběhla svou dobu ještě víc, než by kdo čekal. Způsob, jakým prezentovala sama sebe, a její životní příběh už nejsou předmětem cynismu ani pochybností – její strategie pro budování kariéry jsou dnes téměř základními znalostmi pro každého, kdo to chce dotáhnout daleko, ať už v pracovním nebo společenském životě.

Coco Chanel byla vzorem elegance. Svými odvážnými návrhy osvobodila ženy od korzetu. Její rušný život vypráví příběh ženy, která se navzdory svému osudu sirotka vypracovala do francouzské vyšší vrstvy. Její jméno je dnes pro moderní ženy symbolem rovnosti a svobody. Každé období má své neduhy, ale dokážeme my sami určit diagnózu naší vlastní doby? Pokud ano, můžeme pro tento účel využít Coco Chanel, aniž bychom ji drželi jako rukojmí kvůli názorům nebo závěrům? Umění je sice svobodné, avšak stále máme vůči historickým faktům odpovědnost. Nicméně, každý by měl mít volnost k tomu, aby přemýšlel a představil si ty nejniternější myšlenky jedinců, kteří určili, kdo jsme jako obyvatelé moderního světa. A to zejména, pokud zkoumaný jedinec byl sám tak docela divadelním režisérem.

Koncept a režie: Ulrike Quade and Jo Strømgren
Účinkující:
 Ester Natzijl, Ilija Surla & Indra Cauwels
Scéna: Jo Strømgren
Světelný design:
 Floriaan Ganzevoort
Skladatel:
 Strijbos & Van Rijswijk
Design a výroba loutek: Ulrike Quade
Asistent výroby loutek: Maria Landgraf
Kostýmní designér:
 Jacqueline Steijlen
Asistent režie:
 Anne van Dorp
Dramaturgický dohled:
 Thomas Lamers
Mechanismy loutek:
 Hannah Baudouin
Technici:
 Niels Runderkamp & Richard Bron
Fotograf: Michiel Voet