MOVE Fest: Naučená bezmocnost

VerTeDance

Film

Naučená bezmocnost je něco pro milovníky filmu. Jedná se o kolektivní dílo souboru VerTeDance a Jiřího Havelky ve filmovém zpracování Michala Cabana a Vojtěcha Kopeckého. Naučená bezmoc je film z prostředí komunistického lágru 50. let. Zkoumá limity prostoru, prázdnotu času, hranice samoty, bohatství i svobodu vnitřního světa lidí žijících v omezených podmínkách. Film snímá prostor bývalých lázní v suterénu budovy někdejších Elektrických podniků, který ožívá prostřednictvím těl sedmi tanečníků. Místo kdysi čisté, teplé, určené k odpočinku, očistě těla. Dnes zpustošené, až hrůzu nahánějící, postrádající jakoukoli údržbu a péči.

Sledujeme svébytné filmové dílo nebo jen záznam 24 bezpečnostních kamer? Jejich nebezpečná všudypřítomnost není příjemná „odsouzeným“ ani divákům. Bezmoc v každém záběru.

Těžké téma, o kterém je však třeba stále mluvit.

Film odhaluje fyzické i psychické hranice komunistického lágru, ale také jaké to je mít svobodu v duši a nesvobodu tělesnou.


Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robert Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský, Katarína Ďuricová, Adriana Černá, Jiří Havelka, Karel Štulo a Lucia Kašiarová
Produkce: VerTeDance o.s. a Čtyři dny o.s.

Více informací na www.movefest.cz

FB event

O MOVE Festu Ostrava 2016

Move fest je festival současného tance, nového cirkusu a fyzického divadla. V průběhu několika dní se vám v Ostravě otevře možnost vidět ta nejkvalitnější a nejlepší představení z celého Česka.

Pokud nevíte co čekat od pojmů jako je současný tanec a podobně, zahoďte obavy. Současný tanec či pohybové divadlo není jen pro intelektuály, bohaté paničky a studenty uměnověd. Zahoďte na chvíli předsudky, překročte své hranice a přijďte se přesvědčit o tom, že i tyto vznešeně znějící žánry jsou pro všechny.

Nebudeme vás nutit koukat na operní pěvce s bílými parukami, ani ultrapřekombinovaná představení, kde herci stojí hodinu na místě a nic nedělají. Na druhou stranu zase nečekejte žádnou nudnou klasiku ani cirkusovou show, kde cvičení pudli pobíhají ze strany na stranu, kouzelník předvádí trapné karetní triky a fousatá dáma pokřikuje z klece. Zkrátka se přijďte podívat na představení, nebudete zklamaní.