Multižánrové centrum současného umění Cooltour, se na nějakou chvíli změnil v útočiště pro vysloužilé elektrospotřebiče. Během podzimu 2012 zde totiž probíhal projekt s názvem „Ostravské křemíkové nebe“.
Cílem projektu bylo, prostřednictvím workshopu a následné výstavy, seznámit veřejnost s uměním odpadu, ukázat jí, jak lze transformovat různé druhy materiálu do uměleckého díla a zároveň zachovat ekologického ducha projektu.

Křemíkové nebe

„Přijdu do nebe?“ zavrněla svými elektrickými receptory stará Tesla, když ji odnášeli k sídlištnímu kontejneru, aby prázdné místo v obývací stěně zaujal plazmový Korejec Samsung.

Člověk jí neodpověděl. Setmělo se, rodina zasedla k večerním zprávám. V ostravské zoo se narodilo slůně a Jágr vstřelil gól.

Své první Šílenství jsem uslyšela v autobuse cestou do školy. Strana B dohrála a já vystoupila z autobusu o devět let později. Dnes se už tužkové baterky nenosí. Pouhým dotykem vše zmizelo v potrubí s rachotem..

Pocházela z Hlinska a přála si udělat díru do světa. Její míry byly 63 cm x 154 cm x 59 cm. Zkoušela být vegetariánkou, ale nemohla si odpustit alespoň malé sousto uherského salámu. Jmenovala se Eta, ale většinou na ni volali „nečum do ní jak do televize!“ anebo „už tam zase nic není!“

„Dlouho jsem se nemohl ztotožnit s ostatními v kuchyni, hledal jsem důvody své existence a znova se ztrácel, až jsem pochopil – Toustuji, tedy jsem.“ (z deníku Toustovače)

„Dotýkal jsem se tvých gazelích nohou a laskal tvé ladné křivky. Byly to úžasně strávené chvíle a teď už mě nechceš? Prostě mě vyměníš? Jen tak?.. Nechci ti nic vyčítat, drahá. Našla sis jiný model s lepším výkonem.. Ach, jak hluboko jsem musel klesnout, když jsem ti přál zarůstání chloupků. Teď už jen dodávám – sbohem.“

Multižánrové centrum současného umění, Cooltour, se na nějakou chvíli změnilo v útočiště pro vysloužilé elektrospotřebiče. Během podzimu 2012 zde totiž proběhl projekt s názvem „Ostravské křemíkové nebe“.

Název projektu vychází z kultovního sitcomu BBC Červený trpaslík, z dílu Poslední den, kde je android série 4000, Kryton, přesvědčen o tom, že všechny vysloužilé stroje, roboti i kalkulačky jednou skončí v křemíkovém nebi. Jedno křemíkové nebe pro skonalé elektrospotřebiče jsme se tak rozhodli připravit i v Ostravě.

Cílem projektu je, prostřednictvím workshopu a následné výstavy, seznámit veřejnost s uměním odpadu, ukázat jí, jak lze transformovat různé druhy materiálu do uměleckého díla a zároveň zachovat ekologického ducha projektu. Dojde tak k propojení, na první pohled, dvou zcela odlišných oblastí – vědy (ekologie) a umění.

Projekt se uskutečil na základě podpory Nadace OKD a ve spolupráci s neziskovou společností Asekol organizující celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení.

Poslední aktualizace: 26.11.2015