Mezinárodní projekt, který Cooltour organizuje s partnery z Polska, Irska, Velké Británie a Islandu. Hlavním cílem projektu Shaking the Walls je dát uměleckou podobu různým reálným a pomyslným zdem, které nás rozdělují ve společnosti, ať již jako členy sociálních skupin nebo na základě příslušnosti k odlišným etnikům, národům či státům. Podíváme se na metaforu „zdi lhostejnosti“, která je možná tou nejvíce rozostřenou a nejméně definovanou hranicí, která nás v dnešním světě rozděluje.

Shaking The Walls

Od podzimu roku 2018 je Cooltour součástí mezinárodního projektu uskutečňovaného v rámci programu Kreativní Evropa pod záštitou Evropské komise – Shaking The Walls. Během dvouletého trvání projektu spolupracujeme s partnerskými kulturními organizacemi ve Velké Británii, Irsku, Polsku a na Islandu a společně vytváříme lokální i mezinárodní umělecké a kulturní aktivity s cílem pozitivně ovlivnit vztahy v rámci pestrého, ale jednotného evropského společenství.

Výchozím bodem je však nejprve prozkoumat naše nejbližší okolí – naši zemi, naše město, nás samotné. V druhé fázi se pak plánujeme potkat s “vnějším světem” – spolupracovat s našimi projektovými partnery, komunikovat mezi sebou i s publikem a představit umělecké aktivity, které ukazují nový pohled na komplikovaný svět, ve kterém žijeme. 

Konkrétním cílem projektu je najít stěny, hranice a bariéry v jednotlivých evropských zemích, takové, které rozdělují společnost a brání porozumění. Pomocí uměleckých, kulturních a vzdělávacích aktivit za interaktivní asistence publika se je budeme snažit nejen odhalit, ale také rozkolísat, či dokonce zbořit.

V rámci ostravské části programu vznikla ve spolupráci s centrem PANT série přednášek a debat, během kterých jsme se s odborníky pokusíme odhalit bariéry české společnosti. Na základě těchto výstupů jsme vytvořili unikátní taneční a audiovizuální představení Brave New Life, které reflektuje naše společná zjištění a konfrontuje je s publikem. Představení vvzniklo ve spolupráci s týmem ze slovenského kulturního centra Tabačka. 

Kromě toho uvedeme islandské divadelní představení SUSS! pracující s problematikou domácího násilí. Díky Shaking The Walls proběhly v létě 2019 a 2020 v Ostravě také dva ročníky čtyřdenního festivalu divadla ve veřejném prostoru: Offenzíva.

Mezinárodní partneři projektu:

  • Gdańsk Shakespeare Theatre, Polsko
  • RaTaTam, Reykjavik Art Group, Island
  • Parrabbola, Londýn, Velká Británie
  • Grianán Theatre, Letterkenny, Irsko

www.shakingthewalls.eu

 

 

OFFENZÍVA 👉 www.offenziva.cz 

Dva roky po sobě ovládlo poslední srpnový týden v centru Ostravy divadlo mimo prkna, která znamenají svět!  Zapomeňte na vysoké podpatky a škrtící kravaty, tentokrát jdou herci za vámi na místa každodenního života. ​ 

Během čtyřdenního soutěžního festivalu se představily úspěšné divadelní kolektivy z celé České republiky s netradičně zpracovanými klasickými tituly, ale i s avantgardními experimenty. Festival zastihnul návštěvníky na pestré škále míst, jakými jsou například restaurace, galerie, podzemní parkoviště, náměstí nebo vybydlené nákupní centrum z dob První republiky.​ Všechna představení proběhla za přítomnosti odborné poroty, která vyberala dva nejkvalitnější kusy, jež obdržely odměny v řádech desetitisíců korun. Nechyběla ani cena publika. Vstupenky na festival OFFenzíva byly vzhledem k různorodé a častokrát omezené kapacitě prostor distribuovány formou zpoplatněných rezervací, některá z představení však byla dostupná velkému až neomezenému počtu návštěvníků, a to za doporučené, nikoliv však povinné vstupné.

Ročník 2019 (28.-30. 8.)
1. místo: D´EPOG: Sakurambo
2. místo: Depresivní děti touží po penězích: Marie Stuartovna. Anatomie (dramatu)
divácká cena (angažmá na festivalu Open Air Hradec Králové): D´EPOG: Sakurambo

Seznam realizovaných představení a míst:

My kluci, co spolu chodíme – bývalá galerie Beseda
Statické divadlo: Párek – radnice Slezské Ostravy
G.N.A.T.: Smetáček a syn – náměstí před OC Nová Karolina
Jakub Gottwald: Ur-fascism – Fráni Šrámka 5
20 000 židů pod mořem: Ze zdola – amfiteátr Divadla loutek
X10: Člověku nad tím rozum i čůrák zůstává stát – podzemní garáže na Černé louce
Částečné znejistění: Částečné znejistění – HogoFogo bistro
D´EPOG: Sakurambo – Kulturní centrum Cooltour
Depresivní děti touží po penězích: Marie Stuartovna. Anatomie (dramatu) – Hotel Palace

Doprovodné koncerty: Lefi Neser, PLACES, Good Times Only

Ročník 2020 (26.-29. 8.)
1. místo: Kolonie z.s. & A Stzudio Rubín: Vztek
2. místo: Mir. Theatre & PLATA Company: Prefaby
divácká cena (angažmá na festivalu Dream Factory): My kluci, co spolu chodíme: Svědomitě nepřipraveni

Seznam realizovaných představení a míst:

Divadlo Na cucky: Opletal – Kulturní centrum Cooltour
D´EPOG: Ich bin solo – Ostravica-Textilia
Mir. Theatre & PLATA Company: Prefaby – Otvor v DOCKu
Buranteatr: deep shit/pohybový traktát – PLATO
Cie Pieds Perchés (CZ/CH): Ok(n)o – veřejný prostor v okolí Masarykova náměstí
My kluci, co spolu chodíme: Svědomitě nepřipraveni – Bo Bistro Store
Paradoks Theater (PL): Otello – SKY Music Club
Kolonie z.s. & A Stzudio Rubín: Vztek – La Petite Conversation
PLATA Company: Tisíc tuctů – Galerie Fiducia /// Zrušeno z důvodu karantény ///
Doprovodné koncerty: Dr. Zeppelin & Radim Nowak, Fredy & Krasty

Festival byl spolufinancováno programem Kreativní Evropa Evropské unie při příležitosti mezinárodního projektu Shaking The Walls a rovněž spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury České republiky.

 

BRAVE NEW LIFE 

„Chcete spoznať pravdu? Ministerstvo pravdy ju má. Ministerstvo pravdy vám zabezpečí krásny nový život,ochráni vás pred dezinformáciami a konšpiráciami. Lebo svet sa delí na víťazov a porazených, východ a západ, sever a juh, nuly a jednotky a to, čo nie je pravda, to je lož, alebo hoax.“

Kredity
Koncept: Peter Radkoff
Text: Michaela Zakuťanská
Režie: Jozef Vlk
Choreografie: Stanislava Vlčeková
Visual design: Jakub Pišek
Scénografie: Peter Radkoff
Světelný design: Ints Plavnieks
Kostýmy: Katarína Latócky
Hudba: Ladislav Pálmai, Marek Žilinec
Hrají: Michal Noga, Zuzana Psotková, Jana Ryšlavá, Daniel Raček
Hlas: Martin Šalacha
Produkce: Kulturní centrum Cooltour Ostrava z.ú.
Slovenská premiéra: 16.9.2020, Kulturfabrik Tabačka
Česká premiéra: 7. 10. 2020, Cooltour Ostrava

Představení bylo spolufinancováno programem Kreativní Evropa Evropské unie při příležitosti mezinárodního projektu Shaking The Walls. Také vzniklo za podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR a bylo podpořeno z veřejných zdrojů Fondu na podporu umenia.

Poslední aktualizace: 5.10.2020